Stáj van Braunau

Pro chov koní se naše stáj rozhodla už v roce 2008, ale mnohem důležitější bylo vybrat to správné plemeno koní, které by tvořilo součást naší Jízdárny. Návštěvou přehlídky bylo poté jasno: FRÍŠTÍ KONĚJejich šlechtěný vzhled, impozantnost a magická černá barva s úchvatnou hřívou, nám dalo konečné rozhodnutí pro chov těchto koní. A nadarmo se jim nepřezdívá Černá perla, jsou pokladem, kterého si moc vážíme, více než pro jejich vzhled ještě díky nepřekonatelnému charakteru.

CHOV FRÍSKÝCH KONÍ | Po dokončení všech nezbytných příprav jsme v roce 2009 pořídili první dva Fríské koně – roční klisničky Charlotte a Blackie. Ještě téhož roku jsme z Holandské stáje dovezli kobylky Pytsje a Minu, které byly již březí a tak jsme se mohli těšit na náš první odchov. Pytsje s Minou nás svou povahou tak učarovaly, že jsme si následující rok (2010) dojeli do Holandska ještě pro dva valachy Tabeho a Watze(Blackie i Watze jsou nyní u nových majitelů.)

 • matka Charlotte           hříbě Berrie a  Even
 • matka Blackie               hříbě Bowle a Camael
 • matka Mina                   hříbě Isis a Urschula
 • matka Pytsje                  hříbě Ilhabela
 • matka Berrie                 hříbě Ipril a Lenny
 • matka Bowle                 hříbě Izabela a Lippy
 • matka Ilhabela              hříbě Qwendolyn

241819813_285821772970601_8805994399903667540_n

CHOV BAROKNÍHO PINTA | Po úspěšném odchovu Fríského koně, nás zaujalo plemeno Barokního pinta, které pojí to nejlepší z elegantnosti fríse a divokosti teplokrevníků. Opět jsme měli štěstí na klisny a jako první se u nás narodila Bowle (po Blackie), i když toto hříbátko odchovala Mína, která se role matky ujala s klidem a péčí sobě vlastní. Po ní se ke stáji přidala Berrie (po Charlotte). Obě jsou velice úspěšné na svodech a drží titul STER 1. prémie.

Barokní pinto se nám zalíbilo a proto se Blackie následující rok stala opět maminkou a porodila krásnou strakatou klisničku Camael. Malou Cami koupili nadšení zájemci do Itálie, pro obohacení jejich chovu Barokního pinta a i dnes nám dávají stále vědět, jak se jí u nich daří.

V roce 2016 se narodila Ilhabele barokné klisna Qwendolyn. V roce 2018 jsme přivítali narozená hříbata ; Izabele (matka Bowle) , Ipril ( matka Berrie).

BAROKNÍ KŮŇ  „VAN BRAUNAU“

Představujeme Vám hříbátka roku 2021

Myšlenka spojení milovaných fríských klisen a klisen barokní pinto, které mají v jízdárně Hejtmánkovice svůj domov již od roku 2008, s charismatickým starokladrubským hřebcem, byla zpočátku možná jen intuitivní záležitostí… Narození třech krásných hříbat v letošním roce však správnost tohoto kroku potvrzuje. A již nyní se těšíme na benefity exteriéru, mechaniky pohybu a charakteru, které propojení krve těchto plemen přinese. Zároveň bude zajímavé sledovat variabilitu a dědivost charakteristických znaků těchto plemen, zejména barvu, profil hlavy, přítomnost rousů, které budou podtrhovat originalitu jedince.

 • Lippy van Braunau
Lenny Favory van Braunau
Lucky boy van Braunau

Barokní kůň van Braunau – kůň impozantního vzezření a mimořádně dobrého charakteru, nesoucí původní znaky barokních koní, vzchází ze spojení fríských klisen a klisen barokní pinto se starokladrubským hřebcem. Ve jménu nese přídomek van Braunau – z Broumova, tento kraj je mu kolébkou.

Ráz koní stáje VAN BRAUNAU je předurčen k úloze mnohostranně využitelného koně atraktivního exteriéru, s přátelskou povahou, ochotou spolupracovat s člověkem.

Využití barokního koně van Braunau je mnohostranné. V první řadě to bude dobrý společník člověka.  V prostředí krásné krajiny Broumovska je kladen důraz na kvality spolehlivého koně pro rekreační sedlové ježdění. Díky temperamentu a mechanice pohybu, které přináší starokladrubský kůň i moderní teplokrevná plemena promítající se v barokním pinto, lze tohoto koně vést k akademickému i drezurnímu ježdění. Pro dobrou povahu to může být výborný terapeutický kůň, kůň k dětem. K chovnému cíli fríských a starokladrubských koní patří neodmyslitelně využití v zápřeži.

FRÍS  – BAROKNÍ PINTO & STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ

Fríse můžeme romanticky označit jako koně rytířů. Ovšem z praktického hlediska právě díky starobylosti tohoto plemene dnes můžeme oceňovat jeho skromnost, pracovitost, učenlivost, vytrvalost a v neposlední řadě výborný charakter, tedy vlastnosti upevňované po stovky let. K typickým znakům exteriéru, které imponují lidem po celém světě, přispěl kromě orientálních koní především vynikající kůň andaluský (záměrné křížení v 16. a 17. století).

Jména klisen maminek

 • matka Bowle van Braunau         hříbě Lippy van Braunau     narozen 21.6.2021
  • matka Berrie van Braunau      hříbě Lenny Favory van Braunau   narozen 1.6.2021
 • matka Urschula van Braunau    hříbě Lucky Boy van Braunau    narozen 5.6.2021

Právě období baroka se španělským protokolem i módními trendy dalo vzniknout plemeni starokladrubský kůň. Toto naše národní plemeno je dobře přizpůsobeno přírodním podmínkám naší země. Za účelem šlechtění a chovu starokladrubského koně byl Rudolfem II v roce 1579 založen císařský hřebčín v Kladrubech nad Labem. Posláním starokladrubského koně byla ceremoniální služba na císařském dvoře a u vysokých hodnostářů církve – je to tedy noblesní mohutný teplokrevník vynikající elegancí vznosných chodů, s typickým klabonosem, chován je jako bělouš a vraník.

2670 Favory Eneis XXXIII

Starokladrubský kůň, bělouš, do plemenitby zařazen v roce 2019

Po Favory Rava XXI z 353 Eneis (Ru II)

Nar. 26.4.2013

Míry: KVH 174, KVP 185, OH 198, Ohol. 23,0

Vyjma zásadního významu období baroka mají tato plemena podobně těžký osud v první polovině 20. století, kdy frís i starokladrubský vraník téměř vyhynuli a záchrana populací těchto koní byla postavena na zbývajících pár kusech zvířat. V rámci regenerace starokladrubského vraníka byl využit fríský hřebec Romke, linie nesoucí jeho jméno přetrvává dodnes.

Frís a starokladrubský kůň jsou pevnými pilíři a výsledek tohoto spojení bude jedinec s dobře odhadnutelnými užitkovými znaky, charakterem a identifikovatelnými znaky typu a exteriéru. Mnohagenerační původ bude barokního koně van Braunau řadit ke koňské aristokracii.