Stáj van Braunau
Pro chov koní se naše stáj rozhodla už v roce 2008, ale mnohem důležitější bylo vybrat to správné plemeno koní, které by tvořilo součást naší Jízdárny. Návštěvou přehlídky bylo poté jasno: FRÍŠTÍ KONĚ. Jejich šlechtěný vzhled, impozantnost a magická černá barva s úchvatnou hřívou, nám dalo konečné rozhodnutí pro chov těchto koní. A nadarmo se jim nepřezdívá Černá perla, jsou pokladem, kterého si moc vážíme, více než pro jejich vzhled ještě díky nepřekonatelnému charakteru.
CHOV FRÍSKÝCH KONÍ | Po dokončení všech nezbytných příprav jsme v roce 2009 pořídili první dva Fríské koně – roční klisničky Charlotte a Blackie. Ještě téhož roku jsme z Holandské stáje dovezli kobylky Pytsje a Minu, které byly již březí a tak jsme se mohli těšit na náš první odchov. Pytsje s Minou nás svou povahou tak učarovaly, že jsme si následující rok (2010) dojeli do Holandska ještě pro dva valachy Tabeho a Watze. (Blackie i Watze jsou nyní u nových majitelů.)
- matka Charlotte hříbě Berrie a Even
- matka Blackie hříbě Bowle a Camael
- matka Mina hříbě Isis a Urschula
- matka Pytsje hříbě Ilhabela
- matka Berrie hříbě Ipril a Lenny
- matka Bowle hříbě Izabela a Lippy
- matka Ilhabela hříbě Qwendolyn
CHOV BAROKNÍHO PINTA | Po úspěšném odchovu Fríského koně, nás zaujalo plemeno Barokního pinta, které pojí to nejlepší z elegantnosti fríse a divokosti teplokrevníků. Opět jsme měli štěstí na klisny a jako první se u nás narodila Bowle (po Blackie), i když toto hříbátko odchovala Mína, která se role matky ujala s klidem a péčí sobě vlastní. Po ní se ke stáji přidala Berrie (po Charlotte). Obě jsou velice úspěšné na svodech a drží titul STER 1. prémie.
Barokní pinto se nám zalíbilo a proto se Blackie následující rok stala opět maminkou a porodila krásnou strakatou klisničku Camael. Malou Cami koupili nadšení zájemci do Itálie, pro obohacení jejich chovu Barokního pinta a i dnes nám dávají stále vědět, jak se jí u nich daří.
V roce 2016 se narodila Ilhabele barokné klisna Qwendolyn. V roce 2018 jsme přivítali narozená hříbata ; Izabele (matka Bowle) , Ipril ( matka Berrie).
BAROKNÍ KŮŇ „VAN BRAUNAU“
Představujeme Vám hříbátka roku 2021
Myšlenka spojení milovaných fríských klisen a klisen barokní pinto, které mají v jízdárně Hejtmánkovice svůj domov již od roku 2008, s charismatickým starokladrubským hřebcem, byla zpočátku možná jen intuitivní záležitostí… Narození třech krásných hříbat v letošním roce však správnost tohoto kroku potvrzuje. A již nyní se těšíme na benefity exteriéru, mechaniky pohybu a charakteru, které propojení krve těchto plemen přinese. Zároveň bude zajímavé sledovat variabilitu a dědivost charakteristických znaků těchto plemen, zejména barvu, profil hlavy, přítomnost rousů, které budou podtrhovat originalitu jedince.
Lippy van Braunau
Lenny Favory van Braunau
Lucky boy van Braunau
Barokní kůň van Braunau – kůň impozantního vzezření a mimořádně dobrého charakteru, nesoucí původní znaky barokních koní, vzchází ze spojení fríských klisen a klisen barokní pinto se starokladrubským hřebcem. Ve jménu nese přídomek van Braunau – z Broumova, tento kraj je mu kolébkou.
Ráz koní stáje VAN BRAUNAU je předurčen k úloze mnohostranně využitelného koně atraktivního exteriéru, s přátelskou povahou, ochotou spolupracovat s člověkem.
Využití barokního koně van Braunau je mnohostranné. V první řadě to bude dobrý společník člověka. V prostředí krásné krajiny Broumovska je kladen důraz na kvality spolehlivého koně pro rekreační sedlové ježdění. Díky temperamentu a mechanice pohybu, které přináší starokladrubský kůň i moderní teplokrevná plemena promítající se v barokním pinto, lze tohoto koně vést k akademickému i drezurnímu ježdění. Pro dobrou povahu to může být výborný terapeutický kůň, kůň k dětem. K chovnému cíli fríských a starokladrubských koní patří neodmyslitelně využití v zápřeži.
FRÍS – BAROKNÍ PINTO & STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ
Fríse můžeme romanticky označit jako koně rytířů. Ovšem z praktického hlediska právě díky starobylosti tohoto plemene dnes můžeme oceňovat jeho skromnost, pracovitost, učenlivost, vytrvalost a v neposlední řadě výborný charakter, tedy vlastnosti upevňované po stovky let. K typickým znakům exteriéru, které imponují lidem po celém světě, přispěl kromě orientálních koní především vynikající kůň andaluský (záměrné křížení v 16. a 17. století).
Jména klisen maminek
- matka Bowle van Braunau hříbě Lippy van Braunau narozen 21.6.2021
- matka Berrie van Braunau hříbě Lenny Favory van Braunau narozen 1.6.2021
- matka Urschula van Braunau hříbě Lucky Boy van Braunau narozen 5.6.2021
Právě období baroka se španělským protokolem i módními trendy dalo vzniknout plemeni starokladrubský kůň. Toto naše národní plemeno je dobře přizpůsobeno přírodním podmínkám naší země. Za účelem šlechtění a chovu starokladrubského koně byl Rudolfem II v roce 1579 založen císařský hřebčín v Kladrubech nad Labem. Posláním starokladrubského koně byla ceremoniální služba na císařském dvoře a u vysokých hodnostářů církve – je to tedy noblesní mohutný teplokrevník vynikající elegancí vznosných chodů, s typickým klabonosem, chován je jako bělouš a vraník.
2670 Favory Eneis XXXIII
Starokladrubský kůň, bělouš, do plemenitby zařazen v roce 2019
Po Favory Rava XXI z 353 Eneis (Ru II)
Nar. 26.4.2013
Míry: KVH 174, KVP 185, OH 198, Ohol. 23,0
Vyjma zásadního významu období baroka mají tato plemena podobně těžký osud v první polovině 20. století, kdy frís i starokladrubský vraník téměř vyhynuli a záchrana populací těchto koní byla postavena na zbývajících pár kusech zvířat. V rámci regenerace starokladrubského vraníka byl využit fríský hřebec Romke, linie nesoucí jeho jméno přetrvává dodnes.
Frís a starokladrubský kůň jsou pevnými pilíři a výsledek tohoto spojení bude jedinec s dobře odhadnutelnými užitkovými znaky, charakterem a identifikovatelnými znaky typu a exteriéru. Mnohagenerační původ bude barokního koně van Braunau řadit ke koňské aristokracii.