7 důvodů, proč si zamilovat právě Fríské koně

Frís dnes okouzluje milióny nadšenců i zkušených jezdců po celém světě. Ani u nás tomu nemohlo být jinak. Přečtěte si našich „7 důvodů, proč si zamilovat právě Fríské koně“.

  1. Je to zjevné hned na první pohled. Díky jejich překrásnému vzhledu. Jsou černí, mohutní, s jistým a vznešeným krokem. V pohybu vyniká dlouhá vlající hříva a bohatý ocas. Chladným nikoho nezanechají ani jejich velké hluboké oči. Rousy kolem kopyt pak ještě podtrhují celkový vznešený vzhled.
  2. Fríským koním se také přezdívá Černé perly a stejně jako ony jsou opravdovým pokladem.
  3. Jsou jedineční i pro bohatou historii plemene, ta sahá několik století nazpět a Frís patří mezi nejstarší evropské koně. Zpočátku byli využívání především válečně či pracovně, ale stali se také chloubou rytířů a hojně se využívali i pro kočáry.
  4. Frís je chladnokrevník až s beletrickým příběhem, neměl to totiž vždy jednoduché. Na počátku 19. století skoro vymizel díky křížení s těžkými zemědělskými koňmi. V květnu roku 1879  se setkala skupinka nadšenců ve fríském městečku Roordahuizum a založili slavnou Plemennou knihu HetFrieschPaardenStamboek. Oživit plemeno Fríského koně se však ukázalo jako téměř nemožné. Vliv těžkých chladnokrevných koní byl příliš silný a čistokrevné linie pomalu vymíraly. V roce 1913 zůstalo již jen několik málo klisen a pouze 3 plemenní hřebci, ti nakonec založili hlavní linie, ze kterých pochází všichni současní moderní Fríští koně.
  5. Na první pohled si člověk možná řekne, že protože je to kůň celý černý, je frís jako frís, opak je ale samozřejmě pravdou. Věřte, že nic nevynahradí tu radost, když se nový návštěvník vrací a po každé vyjížďce dokáže rozeznat dalšího Fríského koně od jeho společníků ve stádě. Jsou to malá osobní vítězství.
  6. Jízda na koni je skvělou terapií a jet na tak překrásném stvoření, jakým je Fríský kůň, je opravdovým pohlazením na duši. Ne nadarmo se říká, že nám koně propůjčují křídla, která postrádáme.
  7. Na konec jsme si nechali to nejlepší: jejich charakter. Ten má velkou zásluhu na záchraně tohoto jedinečného plemene. Fríští koně si svým temperamentem, přizpůsobivostí, inteligencí, přátelskou povahou a obrovskou chutí do práce vydobyli své místo mezi nejoblíbenějšími koňmi na světě.

Fríský kůň | Isis