Koně a poníci

Stádo fríských koníPro chov koní se naše stáj rozhodla už v roce 2008, ale mnohem důležitější bylo vybrat to správné plemeno koní, které by tvořilo součást naší Jízdárny. Návštěvou přehlídky bylo poté jasno: FRÍŠTÍ KONĚJejich šlechtěný vzhled, impozantnost a magická černá barva s úchvatnou hřívou, nám dalo konečné rozhodnutí pro chov těchto koní. A nadarmo se jim nepřezdívá Černá perla, jsou pokladem, kterého si moc vážíme, více než pro jejich vzhled ještě díky nepřekonatelnému charakteru.

CHOV FRÍSKÝCH KONÍ | Po dokončení všech nezbytných příprav jsme v roce 2009 pořídili první dva Fríské koně – roční klisničky Charlotte a Blackie. Ještě téhož roku jsme z Holandské stáje dovezli kobylky Pytsje a Minu, které byly již březí a tak jsme se mohli těšit na náš první odchov. Pytsje s Minou nás svou povahou tak učarovaly, že jsme si následující rok (2010) dojeli do Holandska ještě pro dva valachy Tabeho a Watze. (Blackie i Watze jsou nyní u nových majitelů.) Naše stádo se ještě toho roku rozrostlo o hříbata Ilhabelu (po matce Pytsje) a Isis (po Mině).

_DSC1143

CHOV BAROKNÍHO PINTA | Po úspěšném odchovu Fríského koně, nás zaujalo plemeno Barokního pinta, které pojí to nejlepší z elegantnosti fríse a divokosti teplokrevníků. Opět jsme měli štěstí na klisny a jako první se u nás narodila Bowle (po Blackie), i když toto hříbátko odchovala Mína, která se role matky ujala s klidem a péčí sobě vlastní. Po ní se ke stáji přidala Berrie (po Charlotte). Obě jsou velice úspěšné na svodech a drží titul STER 1. prémie.

Barokní pinto se nám zalíbilo a proto se Blackie následující rok stala opět maminkou a porodila krásnou strakatou klisničku Camael. Malou Cami koupili nadšení zájemci do Itálie, pro obohacení jejich chovu Barokního pinta a i dnes nám dávají stále vědět, jak se jí u nich daří.

_DSC1081Náš prozatím poslední odchov se narodil roku 2014, Charlotte porodila svou druhou klisničku Barokního pinta Even a Mina druhou klisničku Fríského koně Urschulu. Ta nese jméno po herečce Uršule Klukové, která zde hříbátka pokřtila na naší první velké společenské akci „Křest hříbat“.

STÁJ VAN BRAUNAN | Koně u nás chováme pod záštitou CSFHO a SCHKBP. Je také tradicí, že chovatelské stáje mají svou „značku“ a proto má každé u nás narozené hříbě za jménem van Braunau („z Broumova“). Více o jednotlivých koních se můžete dozvědět na jejich profilech.

Uršula

KONĚ A PONÍCI | Stáj Jízdárny tvoří celkem 18 koní. Kromě chovu Fríského koně a Barokního pinta vlastníme také pony. Najdete u nás Shetlandské poničky, klisnu a valacha plemene Český sportovní pony. A také teplokrevnou mladou klisničku.  I o nich si toho můžete přečíst více v sekci „Naše koně“.

Členem naší stáje je i hřebec oslíka a tak jsme úspěšně odchovali i první u nás narozené muly, ze spojení matka pony a hřebec osel. V chovu mul hodláme pokračovat i v budoucnu.