Nebojte se venkovního ustájení + zímní galerie

Nebojte se venkovního ustájení
 –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –  –

Jsou to již více jak dva roky, co nemáme koně v boxech, ale celoročně mají přístup na pastviny. Lidé se především v zimním období často bojí, že koně venku zmrznou, přitom stačí jen dodržet pár jednoduchých pravidel.

  1. Přístup k vodě. To je samozřejmě naprostý základ a v zimním období se pak obzvlášť vyplatí vyhřívané napáječky, protože máte jistotu, že voda koním nezamrzne. U poníků si vystačíte i s větším kalfasem, v největších mrazech je třeba ho ale zaizolovat a pravidelně vodu kontrolovat, protože zamrzání nikdy úplně nezabráníte.
  2. Přístřešek. Koním nevadí ani tak samotná zima, ale problém bývá s větrem. Je tedy třeba, aby měli možnost schovat se v bezvětrném přístřešku. My jsme pro koně předělali původní zemědělské prostory a v největších mrazech koním necháváme vyšší podestýlku.
    • Žádný velký kůň se nám zimou netřese, ale dojde-li k opravdovým extrémům, zavíráme raději naše malé poníky přes noc dovnitř.
  3. Seno, seno a seno. Koně ničím nepřikrmujeme, v létě si skvěle vystačí s pastvinou a senem, v zimě pak dostávají sena výrazněji více, protože si vlákninu přetvářejí na teplo. Na něco takového vám často jádro ani nestačí. Seno je prostě jedinečné.
  4. Postupná aklimatizace. Pokud chcete přejít na venkovní ustájení, je důležité neudělat to příliš unáhleně. Nejlepší je už teplejší jaro, aby si kůň zvykal postupně jak na větší teplo, tak s přícházejícím podzimem i na chladnější dny. Hodit koně hned do největší zimy by nemuselo mít vůbec dobré následky. Není-li kůň zvyklý na stálý přístup k čerstvé trávě, je dobré to také včas řešit, aby nedošlo k zažívacím problémům.